Anasayfa İletişim Facebook Twitter LinkedIn
Ayşen DAĞLI (Şair , ...
 
Ayşen DAĞLI (Şair , Çocuk Kitabı Yazarı)

 
 

Ayşen Dağlı

Ünvanınız?

1986 yılında, Yüksek Teknoloji Enstitüsü (Doğu Akdeniz Üniversitesi) inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldum. 1993 yılından beri aktif olarak edebiyatla (şiir ve masal) ilgilenmekteyim. Yayımlanmış 5’i yetişkinler, 9’u çocuklar için olmak üzere 14 şiir-masal kitabım bulunmaktadır. Halen Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi’nde memur olarak çalışmaktayım.

 


Projeyle olan ilişkiniz?

Projeyle ilişkim, proje koordinatörü sevgili İpek Halim’in beni telefonla arayarak, ‘Bir Dünya Kitap Var’ konulu sempozyuma konuşmacı olarak davet etmesiyle başladı. Ve daha sonra çeşitli bölgelerdeki ilkokullara giderek, 7-8 yaş grubu çocuklarla masal okumalarında buluşarak devam etti.

 

 

 

Proje hakkındaki düşünceniz?

Bu projeye davet aldığım zaman hemen evet dediğimi söyleyemeyeceğim; ama İpek hanım öyle tatlı, öyle inançlı, öyle coşkulu ve kendini sezdiren ama asla rahatsız etmeyen, öyle dozunda bir ısrarla geldi ki kaçmaya çalıştımsa da yakalandım. İyi ki yakalandım çünkü bu proje, son birkaç yıldır kaybettiğim kendimi, yeniden bulmamı sağladı. Bu projeyle gittiğimiz her bölge okulunda gerek öğretmenler olsun, gerekse çocuklar olsun herkes bizi içten, sıcak yoğun bir  enerji ve ilgiyle karşıladı...Ve süresi sınırlı olan her çalışma sonunda herkes öyle doyumsuz kaldı ki, yaptığımız işin hem kendisinin hem de yönteminin doğruluğuna yalnız ben değil herkes  ikna oldu; motivasyonumuz arttı. Her defasında içimin kuruyan söz ırmakları çağladı yeniden. Benim için en önemli olan,  bu buluşmalar sayesinde henüz işimin bitmediğini hissetmem hatırlamam buna yeniden inanabilmemdi. Bu projeyle gerçek anlamda yeniden hayat buldum diyebilirim. Proje yoldaşlarım İpek Halim ve tiyatrocu, ayrıca çocuk tiyatrosu yönetmeni Hatice Tezcan hanımlarla uyumumuz işi daha etkili ve keyifli yaptı. Hatice hanımın önemli katkılarıyla intereaktif bir çalışma ortamında çocukların empati duygusunu geliştirmek, onları dilin estetik yanıyla buluşturmak için emek verdik, çaba harcadık.... Tam da o yaş grubu çocuklar için yazmış olduğum ‘SÜSLÜ’ adındaki bir masalla kendini beğenmiş, özüne yabancılaşmış bir kedinin tecrübelerini, dil anlam bahçesinde bir oyuna çevirerek ve birlikte yaşayarak değerlendirmeye çalıştık. Çocukların tepki ve katılımları beklentimin çok üzerindeydi ve bu beni fazlasıyla mutlu etti. Doğru insanlarla doğru yerde olduğumu doğru bir iş yaptığımı düşündürdü.

 

Başta İpek ve Hatice hanım olmak üzere projeye destek veren herkese sonsuz teşekkürler. 

 


Projenin size, çocuklara ve topluma katkısı olduğunu düşünüyorsanız nedir bu katkılar:

Bu projenin, toplumun her kesimine hizmet ettiğini ve güzel bir sosyal sorumluluk örneği oluşturduğunu düşünüyorum. Hani durgun suya bir taş atarsınız da göbekten başlayan dalgalar birbirini tetikleyerek kıyıya kadar vurur ya, işte bu proje öyle bir şey diye düşünüyorum.  Yarının yetişkinleri olacak olan çocuklara dokunarak, hayatın durağan suyunu dalgalandırıyor bu proje. Durağanlık önce yaşlanmayı sonra da ölümü çağırır. O nedenle bu Proje toplum hayatını çocuklar aracılığıyla güzelleştiriyor, gençleştiriyor ve dinamizmi besliyor diye düşünüyorum.